3 Kasım 2011 Perşembe

Şifre: Margin Call

Ya hakkaten uzun zamandır film izlemiyorum ya da filmlerin süresini kısaltmışlar daha ne olduğunu anlamadan bitiveriyor. Tabi bir alternatif de yaşlanmakta olduğum ki o konuya hiç girmeyeceğim.  Ama geriye kalan şıkkın üstüne kocaman bir işaret koyup altına da imzamı atabilirim,  Margin Call gayet manasız,  gereksiz, Kevin Spacey, Jeremy Irons, Stanley Tucci  dışında özelliği olmayan, IMDb’de 7.3 gibi bir notu nasıl aldığına hiç mana veremediğim bir film olmuş. 


Bir şirket var. Birileri bir takım hatalar yapmış, birileri bunları umursamamış, yılda 2.5 milyon dolar kazanan personel bu işte bir gariplik var dememiş. İflasın eşiğine geldiklerini aniden ve tesadüfen fark ediyorlar, ellerindeki değersiz kağıdı satmak zorundalar ve bütün gece yığınla toplantı yaparak bu kararın ahlaki boyutunu tartışıyor nihayetinde ertesi sabah tüm kağıtları elden çıkarmaya karar veriyorlar. Şirket iflastan kurtuluyor, fazla elemanlar işten atılıyor ve film bitiyor. Ne olmuş, niye olmuş, sokaktaki insan neden bu durumdan etkilenecek gibi basit soruların cevapları yok. Sadece kötü bir şey olmuş insanlar paralarını ve işlerini kaybedecekler, şirket iflas edecek ve saatte 176 bin dolar kazanan adamlar da durumdan yırtmaya çalışırken yapmak zorunda oldukları şeye üzülüyorlar gibi bir konu kalıyor geride. 


Eminim sessiz çekilseymiş sadece oyuncuların yüzüne bakarak da bu kadarını anlayabilirmişim.   Performans gayet iyi, yakın çekimlerde gerilimi yüzlerinden okuyorsunuz ama diyalog olarak sadece ortada dönen şifreler var.  Mesela Jeremy Irons'ın (büyük patron)  123, 52, 36… …. gibi rakamları arka arkaya sıraladığı bölümde,  karşısında oturan Kevin Spacey bunları anlıyor ya da öyle görünüyor ama izleyici yani en azından benim için gayet manasız kalıyor ve sorun şu ki filmin büyük kısmı bu tür şifrelerden oluşuyor. Belki işin uzmanları kendi aralarında gerçekten böyle konuşuyorlar. Ama bunun izleyene ne faydası var,  adamların kendilerini kurtarmaya çalışırken yaşadığı stresi görmek için niye zaman harcayalım,  böyle bir film ne maksatla yapılır ben anlamadım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder